2 آزمایش‌ مهم واتراستاپ پی وی سی

از چندین سال‌ گذشته تا به امروز استفاده از واتراستاپ برای آببندی درزهای بتنی که در معرض نشت آب قرار می‏گیرند، بیشتر شده است. با پیشرفت علم و تکنولوژی به تدریج ایده‌های جدیدی برای ساخت و آب‏بندی سازه‌ها پیشنهاد شد که خوشبختانه این روزها شاهد بناهای فوق‌العاده ای هستیم. در هر سازه‌ای با توجه به طراحی از ابزارهای مختلفی برای آب‏بند سازی  استفاده می‌کنند. آیا شما با عناصر مهم در سازه‌های بتنی آشنا هستید؟ آیا می‌دانید از کدام عنصر برای درزگیری و ممانعت از نفوذ مایعات استفاده می‌شود؟ ما در این مطلب می‌خواهیم شما را با انواع واتراستاپ پی وی سی و آزمایش‌هایی که روی آنها انجام می‌شود آشنا کنیم.

واتراستاپ پی وی سی

واتراستاپ چیست؟

قبل از هر چیز می‌خواهیم تعریف شفافی از این عنصر مهم در سازه بتنی برایتان ارائه دهیم. منظور از WATERSTOP در صنعت بتن محصولاتی از متریال‌های مختلف است که می‌تواند انواع مختلف درزهای بتن را پوشش دهد و از نفوذ مایعات جلوگیری کند. بهتر است بدانید که به این محصول نوار واترپروف نیز گفته می‌شود.

با استفاده از این محصول دوام و طول عمر بتن بیشتر شده و به کمک آن می‌توان مانع ترک برداشتن مقاطع بزرگ و حجیم بتن در بلند مدت شد. از این نوار واترپروف در تصفیه‌خانه، تونل انتقال آب، آب بندی سد، سازه‌های پایین‌تر از آب‌های زیرزمینی، سازه‌های مدفون یا نیمه مدفون، مخازن، کانال‌ها و … بهره برده می‌شود.

متریال‌های واتراستاپ

در گذشته برای این مورد از محصولاتی با جنس مس استفاده می‌شد که اکنون متریال‌هایی باکیفیت بالا و هزینه کمتر به بازار معرفی شده‌اند. این روزها واتراستاپ پی وی سی بیش از انواع دیگر طرفدار دارد و اکثر متخصصین ترجیح می‌دهند از این دسته از محصولات استفاده کنند.

جنس پلاستیکی نیز در این زمینه تولید و به بازار معرفی شده است که در برخی از پروژه‌ها می‌توانند برای کاهش هزینه‌ها بهترین گزینه باشند. البته این نوارها از متریال‌های دیگری نظیر فولاد زنگ نزن و … نیز تولید می‌شوند که هر کدام در جای مناسب خود می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

واتراستاپ پی وی سی

بدیهی است که از هر محصول باید در جای مناسب خود استفاده کرد و این تشخیص باید توسط کارشناسان و متخصصان آن حوزه انجام شود. در داخل کشور نیز در زمینه عمران پیشرفت‌های چشمگیری را شاهد هستیم و امیدواریم در سال‌های آتی به یک قطب دانش در این عرصه تبدیل شویم.

نوارپروف از جنس پی وی سی شامل مواردی از جمله پلی وینیل کلراید و افزودنی‌های دیگر بوده که هدف از به کار بردن آن بالا بردن الاستیسیته، مقاومت کششی و … است. این روزها استفاده از این محصول رایج شده و در اکثر پروژه‌هایی که مقاطع بزرگی وجود دارد از آنها بهره گرفته می‌شود.

نکات مهم

نکته مهم این است که در تولید آن نباید از مواد کهنه استفاده کرد که در اصطلاح بازاری‌ها مواد آسیایی گفته می‌شود. استفاده از این محصولات باعث کاهش کیفیت محصول و در نهایت کاهش مقاومت بتن خواهد شد. افزودنی‌های آن نیز باید مطابق با استانداردها اضافه شوند تا بهترین واتراستاپ تولید شود.

حال سوال این است که ما از کجا باید تشخیص دهیم که کدام محصول باکیفیت و کدام‌یک کیفیت لازم را ندارند. برای این منظور آزمایش‌هایی روی واتراستاپ‌های PVC انجام می‌شود که باید شما نیز در این باره اطلاعات خود را تکمیل کنید.

آزمایش‌های واتراستاپ پی.وی.سی

به احتمال زیاد می‌دانید که محصولاتی که در صنعت عمران استفاده می‌شوند باید با استانداردهای خاصی مطابقت داشته باشند تا بتوان از آنها بهره برد. برای اطمینان از کیفیت محصول می‌توان آنها را مورد آزمایش قرار داد و نتایج را بررسی کرد.

کنترل کیفیت واتراستاپ پی وی سی را اغلب بر اساس استانداردهای ASTM- D412- 75، INSO13277-1 و INSO13277-2  و … انجام می‌دهند. اما اگر بخواهید به صورت عملی آزمایشی را روی این محصول انجام دهید لازم است به ادامه مطلب توجه داشته باشید.

از بهترین محصولات در این زمینه می‌توان به محصول واتراستاپ A300 WaterStop اشاره کرد که با بالاترین کیفیت تولید شده و اکثر کاربران رضایت خود را از آن اعلام کرده‌اند. شرکت همگرایان تولید (کپکو) می‌تواند به شما در خرید این محصولات کمک کند تا متناسب با نیاز خود بهترین گزینه را انتخاب کنید.

آزمایش عملی

برای اینکه نوار واترپروف را بتوانید ارزیابی کنید لازم است دو نمونه از آن را برگزینید. پس از آن نوبت به این می‌رسد که دو سر آن را به یکدیگر جوش بزنید که بهتر است این کار توسط ماهری انجام شود. توجه داشته باشید که برای این کار بهتر است حلقه‌ای به قطر 500 میلی‌متر ایجاد کنید که آزمون عملی را بتوانید اجرا کنید.

این حلقه باید در داخل بلوک بتنی به ابعاد 1*1 مترمربع قرار داده شود که ضخامت آن نیز حداقل باید باید با عرض واتراستاپ برابر باشد. شما این حلقه را باید طوری قرار دهید که نیمی از عرض نوار واترپروف در بیرون باقی بماند. با این‌کار شما اولین مرحله از بتن‌ریزی را شبیه‌سازی کرده‌اید.

در ادامه باید سطح بلوک با مواد متخلخل حدود 30 میلی‌متر پوشانده شود که پس از آن لازم است یک مجرای عمودی (رابط درز و صفحه فوقانی) در مرکز حلقه ایجاد گردد. حال پس از اطمینان اینکه ملات به درز نفوذ نمی‌کند ملات ریخته می‌شود.

با انجام این مراحل شما می‌توانید فشار آبی را که در طراحی در نظر گرفته‌اید را وارد کنید. حدود دو ماه باید این آزمایش انجام شود تا نواقص کار به‌طور کامل دیده شود. تعدادی از آزمون‌ها برای تست واتراستاپ پی وی سی را در ادامه برای شما معرفی می‌کنیم تا دستتان در این باره پر باشد.

آزمون کشش

یکی از مهم‌ترین اقدامات و آزمون‌ها برای بررسی خواص WATERSTOP، تعیین خواص کششی آن است. این کار را می‌توان با دستگاه یونیورسال انجام داد که متخصصان این حوزه با آن آشنایی کامل دارند. همه می‌دانیم که خاصیت کشش‌پذیری در چنین محصولی بسیار حائز اهمیت بوده و باید از عملکرد مناسب آن اطمینان حاصل کرد.

آزمون سختی

سختی انواع مختلف محصولات عمرانی با دستگاه دیورمتر قابل اندازه‌گیری است. به‌طوری‌که وزنه‌ای از یک فاصله آزاد می‌شود و این دستگاه میزان فرورفتگی را با کمترین خطا گزارش می‌دهد. عدد گزارش شده نشانگر سختی محصول خواهد بود که واتر استاپ‌ها نیز روی این آزمون قرار می‌گیرند.

نتایج مورد قبول برای واتراستاپ‌های پی وی سی

در بسیاری از مجموعه‌ها نتایج آزمون‌ها گزارش داده می‌شود اما برخی افراد به دلیل اینکه اطلاعات کافی ندارند در تشخیص خوب و بد سردرگم می‌مانند. برای پارامتر زیاد شدن طول در حداکثر بارگذاری محصول باید نتیجه‌ای برابر با حداقل 350 داشته باشد.

برای میزان سختی، مقاومت کششی MPA و مقاومت پارگی باید متریال پی.وی.سی نتایجی به ترتیب 62 تا 72، 10 و 12 را داشته باشد تا از آزمون‌ها به عنوان محصولی ایده‌آل بیرون آمده باشد. یکی دیگر از محصولات باکیفیتی که کپکو عرضه می‌کند محصول واتراستاپ D300 WaterStop است که کیفیتی عالی داشته و در اکثر پروژه‌ها به کار گرفته می‌شود.

محصولات کپکو

.

ما در این مجموعه سعی بر این داریم تا با تولید محصولاتی ناب با برندهای برتر خارجی رقابت کنیم و در این زمینه به استقلال کامل برسیم. در حال حاضر با ورود در بسیاری از پروژه‌های داخلی توانسته‌ایم عملکرد مثبتی داشته باشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات شرکت و انواع واتراستاپ پی وی سی می‌توانید با شماره تماس 02189331 با مشاورین ما در ارتباط باشید و پاسخ سوالات خود را بگیرید.

جمع بندی

پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا بشر از هر ماده‌ای در بهترین جای ممکن استفاده کند و رفاه و آسایش زندگی را به بهترین شکل ممکن فراهم نماید. ما در این سعی کردیم تا شما را با انواع واتراستاپ پی وی سی بتن آشنا کنیم و نکات مهمی را درباره آنها برایتان ارائه دهیم.

برای خرید محصولات مرتبط با صنعت بتن مانند ابر روان کننده بتن ، چسب، الیاف، آب بند، گروت و … می‌توانید با شرکت تولید کننده مواد شیمیایی ساختمانی همگرایان تولید (کپکو) در ارتباط باشید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*